Info  

  Põllutehnika  

  Fotogalerii  

  Lingid  

  Paide teehöövlid  
Traktorid
Teraviljakombainid
Söödavarumismasinad
Kivikoristusmasinad
Taimekaitsepritsid
Väetiselaoturid
Külvikud
Autod
Laadurid, ekskavaatorid
Vanad fotod
Adrad

Otsingusõna(d):

Traktorid : Lõuna Masinaehitustehas (Южный Машинoстроительный Завод/ЮМЗ)

Tulevasele traktoritehasele pandi alus 1944. aastal, kui otsustati rajada Dnepropetrovski autotehas. Seal plaaniti algul hakata tootma veoautosid GAZ-51, kuid hiljem otsustati siiski valida prototüübiks ZiS-150, mida toodeti veidi muudetud kujul DAZ-150 nime all alates 1949. kuni 1951. aastani. Samuti toodeti autokraanasid K-31 ja K-32, kallurautosid ZiS-585, katsetati amfiibsõiduki DAZ-485 katseeksemplari, omandati autolaadurite 4000M valmistamine.

NSV Liidu Ministrite Nõukogu määrusega 9. maist 1951. aastal otsustati tehas ümber profileerida raketitehnika tootmiseks. Sama aasta septembriks lõpetati täielikult senise toodangu valmistamine ning tehas nimetati Lõuna Masinaehitustehaseks. Kuna tehase põhisuunaks oli nüüdsest sõja- ja kosmosetehnika valmistamine, siis ei mainitud ettevõtte ametlikus nimetuses selle asukohalinna nime.

Salastatud ettevõttest kui traktoritehasest võime rääkida alates 1953. aasta detsembrikuust, kui hakati tootma Minski traktoritehases väljatöötatud, veojõuklassi 1,4 t (14 kN) kuuluvat universaalset vaheltharimistraktorit MTZ-2., mille valmistamine jätkus kuni 1958. aastani. 4-silindrilise vesijahutusega diiselmootori võimsuseks oli 37 hj. Seejärel vahetas selle välja traktor MTZ-5, mida valmistati kahes modifikatsioonis: MTZ-5L (käivitus käivitusmootoriga) ja MTZ-5M (käivitus elektristarteriga). Alates 1961. aastast toodeti eelnimetatute asemel traktoreid MTZ-5LS ja MTZ-5MS, mille peamiseks erinevuseks eelkäijatega oli suurema võimsusega mootori kasutamine (50 hj. MTZ-5L ja MTZ-5M 45 hj. vastu). Traktorite MTZ-5LS ja MTZ-5MS valmistamine jätkus kuni 1972. aastani.

Alates 1971. aastast toodeti juba Dnepropetrovski tehase oma konstruktorite poolt traktori MTZ-5 edasiarendusena loodud traktorit JuMZ-6. Seoses tehase jätkuva salastatusega jätkati traktorite valmistamist ja turustamist marginimetuse "Belaruss" all, ehkki neil polnud enam Minski tehase toodetavate traktoritega peale mõningase välise sarnasuse mitte midagi ühist. Traktorit JuMZ-6 toodeti samuti kahes variandis: JuMZ-6L ja JuMZ-6M. Diiselmootori D-65 võimsuseks oli 65 hj. Alates 1970.-te aastate lõpust toodeti nimetatute asemel moderniseeritud traktoreid JuMZ-6AL ja JuMZ-6AM, mida väliselt saab eelkäijatest eristada kandilise mootorikatte järgi.

1983. aastal, peale Nõukogude parteijuhi Leonid Iljitš Brežnevi surma 1982. aasta novembris, anti tehasele tema nimi.

1980.-te aastate keskel moderniseeriti toodetavaid traktoreid veel ning uued traktorid said marginimetusteks JuMZ-6KL ja JuMZ-6KM, alates 1990.-te aastate algusest aga JuMZ-6AKL ja JuMZ-6AKM. Muude täiustuste kõrval on neil traktoreil juba ka märksa mugavam, nn. akvaarium-tüüpi juhikabiin.

Kuna tegemist on sõjatehasega, siis on Dnepropetrovskis ehitatud traktorid alati silma paistnud oma väga hea kvaliteedi poolest.
Käesoleval ajal on tegu gigantse ettevõttega, mille toodangu nomenklatuuris on traktorid, trammid, trollid, toiduainetetööstuse seadmed, tuuleturbiinid, kosmoseraketid ja -aparaadid. Vaata lisa tootja kodulehelt! ЮМЗ-6Л/М

 ЮМЗ-6АЛ/АМ

 ЮМЗ-6КЛ/АКЛ

 МТЗ-5ЛС/МС Беларусь