Info  

  Põllutehnika  

  Fotogalerii  

  Lingid  

  Paide teehöövlid  
Traktorid
Teraviljakombainid
Söödavarumismasinad
Kivikoristusmasinad
Taimekaitsepritsid
Väetiselaoturid
Külvikud
Autod
Laadurid, ekskavaatorid
Vanad fotod
Adrad

Otsingusõna(d):

Kivikoristusmasinad : LDW 5

Kanada firma "Rock-O-Matic" valmistatud kivikoristusmasinat LDW 5 imporditi kaheksakümnendatel aastatel NSV Liitu ning mõned masinad jõudsid ka Eesti kolhoosidesse ja sovhoosidesse. Masin on ette nähtud 5 kuni 50 cm suuruste pinnakivide lauskoristamiseks 6,1 meetri laiuselt maa-alalt. Masin koosneb tugiratastega raamist, kahest vaalurist, kogurist, ajamist ja hüdrosüsteemist. Masina valmistamisel kasutati tunnustatud itaalia kardaanvõlle, jaapani laagreid, ameerika värvi jm. Masina mehhanismid käitatakse traktori jõuvõtuvõllilt pöörlemissagedusega 540 p/min. Vaalurid ja punker tõstetakse üles ja lastakse alla hüdrauliliselt.
Masina LDW 5 varasem modifikatsioon oli varustatud tandemkäiguosaga, millel neli väiksemate rehvidega ratast. Uuemal modifikatsioonil oli tandemkäiguosa asendatud kahe suurema rattaga, millel rehvid 419x409 mm.
Kuna masina LDW 5 punkri laadimiskõrgus on suhteliselt madal (1,37 m), siis tekitas majandites raskusi sobiva veoki valik. Sobivaimad olnuksid haagised PVK-5 ning kallurkelgud LS-4A ja LS-8. Kuna aga neid oli majandites vähe, siis mõnes majandis kohandati kiviveoks ka olemasolevaid haagiseid 2PTS-4, vähendades nende platvormi kõrgust.

Meie oludes agregaaditi masin LDW 5 põhiliselt traktoriga MTZ-82, mõnes majandis ka traktoriga MTZ-52. Esmakordselt demonstreeriti Eestis masina LDW 5 tööd 1981. aastal Viljandi näidissovhoosis.
2007. aasta seisuga oli Eestis teada vaid kaks säilinud masinat LDW 5, millest üks oli töötav.

Käesolevas on põhiliselt refereeritud tehnikakandidaat Evgeni Irmani artiklit "Kivikoristusmasinate LDW 5 töölerakendamine" ajakirjast Sotsialistlik Põllumajandus. Ajakirja täpne number ja aasta on täpsustamisel, aga toimetaja mäletamist mööda ilmus kõnealune artikkel 1980ndate aastate esimesel poolel.


LDW 5, haagis 2PTS-4
LDW 5, haagis 2PTS-4
Foto: Ajakiri Sotsialistlik Põllumajandus
LDW 5
LDW 5
Foto: A. Sillaste
MTZ-82 + LDW 5
MTZ-82 + LDW 5
Foto: Ajakiri Sotsialistlik Põllumajandus
MTZ-82 + LDW 5, T-40 + 1PTS-2
MTZ-82 + LDW 5, T-40 + 1PTS-2
Foto: Arvi Kriis
MTZ-52 + LDW 5
MTZ-52 + LDW 5
Foto: Ajakiri Sotsialistlik Põllumajandus
LDW 5 MTZ-80 (82) haakes. Paremal haagis PVK-5 MTZ-50 (52) haakes.
Foto: Ajakiri Sotsialistlik Põllumajandus