Info  

  Põllutehnika  

  Fotogalerii  

  Lingid  

  Paide teehöövlid  
Tehasest
Mudelid
Tänapäevani või lähiminevikuni säilinud Paide teehöövlid

Otsingusõna(d):

V-10 Eesti Maanteemuuseum

Mudel: V-10
Tehasenumber: 178
Ehitusaasta: 1957


Antud höövel toodi 1970. aasta paiku Valga Teedevalitsusest tollasesse Vambola kolhoosi Viljandimaal. Höövlijuhiks oli Ants Põder. 1985. aasta paiku, kui kolhoos sai veidi parema höövli, viis A. Põder seismajäänud V-10 juhtkonna loal oma koju ja kasutas seda taluteede hööveldamisel. Viimati töötas höövel 2000. aasta suvel.

2001. aasta lõpul anti seismajäänud höövel üle rajatavale Eesti Maanteemuuseumile. Muuseumile üleandmisel oli höövel halvas seisukorras: raam ja esisild olid paljukordselt parandatud lisalappide pealekeevitamise teel, mitmed sõlmed olid ümber ehitatud või asendatud mitteoriginaalsetega, paljud detailid polnud korras.

Viljandi Teedevalitsuse Mustla töökojas höövel puhastati ja eemaldati vana värv. Höövel taastati Kohilas Corbexi töökojas Tõnis Pappeli juhtimisel. Töö käigus ehitati puuduvate või taastamiskõlbmatute osade asemele uus esisild, hüdrojagaja ja -silinder, elektrisüsteem ja mitmed muud detailid. Taastamata jäi algselt höövlil paiknenud teekatte kobesti. Mootorikatted ei ole originaalsed, vaid pärinevad hilisemalt traktorimootorilt. Teehöövel on töökorras ja asub käesoleval ajal Eesti Maanteemuuseumi ekspositsioonihallis Varbusel.

Teksti koostamisel on kasutatud algallikana Eesti Maanteemuuseumi infotahvlit.

<<12>>

V-10 ja hr. Ants Põder
Foto: Eesti Maanteemuuseumi arhiiv
Höövli viimine hr. Ants Põderi talust Mustlasse taastamise eeltöödele
Foto: Eesti Maanteemuuseumi arhiiv

Foto: Eesti Maanteemuuseumi arhiiv

Foto: Eesti Maanteemuuseumi arhiiv
14.01.2006
14.01.2006
Foto: Silver Kuik
14.01.2006
14.01.2006
Foto: Silver Kuik